SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

/01/04.2020/ Përhapja e  pandemisë së Covid-19 vijojnë me ritme të shpejta.

Sipas statistikave të publikuara nga Universiteti amerikan John Hopkins numri i persona të vdekur nga koronavirusi ka shkuar në 42.345, ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar në 860.181.

Të shëruar deri tani janë 178.359 pacientë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbajnë rekord të të infektuarve me virusin vdekjeprurës, pasi regjistrojnë 189 624 raste. Në total, në SHBA deri tashmë kanë ndërruar jetë nga virusi 4055 persona.

 

Në Itali deri tani janë regjistruar 105 792 të infektuar me virus, ndërsa kanë ndërruar jetë gjithsej 12 428 vetë. Në Spanjë, të infektuar zyrtarisht janë 95 923 persona, ndërsa kanë ndërruar jetë 8464 persona.

Kina regjistron gjithsej 82 294 të prekur, nderkohe qe viktimat jane 3305 persona.

Shtim te rasteve ka edhe Gjermania, me 71 808 të infektuar, kurse numri i vdekjeve nga virusi është 775.

Në Francë, janë deri tani 52 836 të infektuar, ndërsa numri i viktimave ka arritur deri tani 3523.

Në Shqipëri numri i të vdekurve ka shkuar në 15 dhe janë 243 të infektuar.//R-SR//

error:
%d bloggers like this: