SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Britania ia kalon Italisë, bilanc më të rëndë të viktimave brenda një dite

/09.04/2020// Britania e Madhe ia kaloi Italisë së gjunjëzuar nga koronavirusi për bilancin më të rëndë të viktimave brenda një dite të vetme. Ajo shënoi 938 vdekje në 24 orë, duke e çuar totalin në 7.000.

Italia, në ditën e saj më të errët pati 919 jetë të humbura. Rastet e infeksionit në Angli u rritën gjithashtu duke shkuar në 60,733 – nga 55,242 që ishin një ditë më parë. Ndërsa Kryeministri Boris Johnson po lufton me koronavirusin e ri në spital, Mbretëria e Bashkuar po hyn në atë që shkencëtarët thanë se do të jetë faza më vdekjeprurëse e shpërthimit. Vendi përballet me pyetjen se kur do të hiqen bllokimet e qyteteve.

Brenda qeverisë, ministrat po debatojnë se për sa kohë mund të lejojë ekonomia e pestë më e madhe në botë të qëndrojë e mbyllur.

Kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan, tha se Britania nuk mund të heqë mbylljet e qyteteve ndërkohë që piku i sëmundjes pritet të vijë pas diçka më shumë se një jave. “Në asnjë mënyrë nuk jemi pranë heqjes së izolimit,” tha kryebashkiaku./R-SR//

error:
%d bloggers like this: