SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Më shumë se 200,000 njerëz në të gjithë botën kanë vdekur tani nga koronavirusin, tregojnë shifrat nga Universiteti Johns Hopkins.

Ka më shumë se 2.8 milionë raste të konfirmuara të Covid-19, sipas raportit.

Më 11 janar, media shtetërore kineze raportoi vdekjen e parë nga virusi. Më shumë se 210 vende dhe territore kanë raportuar raste me koronavirus.

Departamenti i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar njoftoi sot se më shumë se 20,000 njerëz kanë vdekur tani me koronavirus në spitalet në Mbretërinë e Bashkuar, por shifra e vërtetë pritet të jetë më e lartë.

Në Francë ka pasur 22.614 vdekje nga koronavirusi që nga fillimi i marsit, por zyrtarët e shëndetit të vendit thonë se shkalla e vdekshmërisë në spitale po bie, dhe numri i personave në kujdes intensiv ka rënë për të shtatëmbëdhjetë ditën radhazi.

Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 50,843 viktima, ndërsa pas saj radhiten Italia me 26,384 viktima, Spanja me 22,902, Franca me 22,245 dhe Britania me 20,319.

Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri t

error:
%d bloggers like this: