SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

E JASHTËZAKONSHME/ Prej dy ditësh shfaqen delfinë në Velipojë (FOTOT- LAJMËRIMI I RËNDËSISHËM)

Prej dy ditësh vihet re prezenca e delfinëve në detin Adriatik, Velipojë, konkretisht në Rrjoll dhe Vilun!

Lajmin e bën me dije Agjencia e Zonave të Mbrojtura e cila sqaron se ditën e djeshme punonjësit tanë vunë re një delfin rreth 6-7 m larg bregut i cili dukej i pajetë.

Për këtë e nxorën në breg për t’i bërë matje dhe për të parë nëse ka dëmtime të jashtme që mund të lidhën me ngrodhjen e tij!

Pas verifikimeve u dallua një shënjë në njërin sy! Mendohet se mund të jetë dëmtuar nga varka të peshkatëve në det!

Sot, nga disa xhirime, u pa sërish në Vilun një delfin i gjallë!

“Me kërë rast, ju bëjmë thirrje për kujdes të gjithëve, kryesisht peshkatarëve dhe pushuesve në bregdetin e Velipojës.

Specie të tilla jo vetëm janë bukuri e jashtëzakonshme, por edhe shumë të rralla në ujërat tona”, thuhet në njoftimin e Agjencisë të Zonave të Mbrojtura në Shkodër!

 

96083246_2476966009223007_6406241792714342400_o.jpg95663154_2476965805889694_425987565225508864_n.jpg

96011856_2476965815889693_530898459327201280_n.jpg

95948709_2476966552556286_3471592193859256320_n.jpg95880902_2476965769223031_330992337566040064_n.jpg95690472_2476965699223038_1254801749525397504_n.jpg

95896750_2476965895889685_4875671261243506688_n.jpg

error:
%d bloggers like this: