SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

– Policia në Indi ka ”fajësuar” minjtë për shkatërrimin e afro 200 kilogramëve kanabis, të sekuestruar nga tregtarët dhe të mbajtur në stacionet e policisë, sipas BBC.“Minjtë janë kafshë të vogla dhe nuk kanë frikë nga policia. Është e vështirë të mbrosh drogën prej tyre”, tha një gjykatës në shtetin e Utar Pradeshit.

Gjykata i kishte kërkuar policisë që të siguronte deponimin si provë në rastet e shitjes së drogës.

Gjykatësi përmendi tre raste në të cilat marijuana u asgjësua nga brejtësit.Gjykatësi Sanjay Chaudhary tha në një urdhër se kur gjykata i kërkoi policisë të tregonte drogën e sekuestruar si provë, u tha se 195 kilogramë kanabis ishte “shkatërruar” nga minjtë.Në një rast tjetër që përfshin 386 kilogramë drogë, policia paraqiti një raport duke thënë se “një pjesë” e kanabisit ishte “ngrënë nga minjtë”.

Gjykatësi Chaudhary tha se rreth 700 kilogramë marijuanë e sekuestruar nga policia ishte në stacionet e policisë në Mathura dhe se “e gjitha ishte nën rrezikun e infektimit nga minjtë”.

Ai tha se policia nuk kishte ekspertizë për t’u marrë me këtë çështje pasi minjtë ishin “shumë të vegjël”.

Deputeti Singh, një zyrtar i lartë i policisë së qarkut Mathura, u tha gazetarëve se një pjesë e marijuanës së ruajtur në stacionet e policisë në afërsi të tij ishte “dëmtuar për shkak të shirave të dendur” dhe nuk ishte shkatërruar nga minjtë.Në vitin 2018, tetë oficerë policie argjentinase u pushuan nga puna pasi fajësuan minjtë për zhdukjen e gjysmë ton kanabisi nga një magazinë policie.Por, ekspertët kundërshtuan pretendimin, duke thënë se kafshët nuk kishin gjasa të ngatërronin ilaçin me ushqimin dhe “nëse një grup i madh minjsh do ta kishin ngrënë atë, shumë minj të ngordhur do të ishin gjetur në magazinë”.

Një studim i publikuar në vitin 2019 zbuloi se kur minjve të laboratorëve iu dha brumë me  kanabis, ata “prireshin të bëheshin më pak aktivë dhe temperatura e trupit të tyre gjithashtu ulej”///

error:
%d bloggers like this: