SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Ekipi i shahut ‘Butrinti ‘ u shpall Kampion Kombetar per vitin 2022.

Lajmi u be i ditur nga trajneri i shquar i shahut, Lime Mihasi

Ne kampionatin ekipor kombetar te liges superiore ne shah,qe u zhvillua ne Shengjin-Lezhe nga data 24 -30 Tetor 2022 midis 8 ekipeve me te mira te Shqiperise,ekipi i shahut “Butrinti” zuri vendin e pare duke u shpallur kampion kombetar.-tha Mihasi nenn je postim ne fazen e tij ne FB,.

Mesohete se ne perberje te ekipit perfaqesues te Sarandes , ishin Lime Mihasi lojtar + trainer ekipi ; Kelvin Kosta , Eklea Omeri, IM Ilir Seitaj , FM Zino Veleshnja, Melsed Kabo, Clirim Guxho dhe Erald Mihasi.

MMihasi vuri ne dukje se “Pervec se si ekip kampion, nga ekipi jone dolen kater fitues tavolinash, perkatesisht IM Ilir Seitaj fitus i tavolines se dyte ;FM Zino Veleshnja fitues i tavolines se trete ; Eklea Omeri fituese e tavolines se peste me pese fitore +dy barazime dhe Kelvin Kosta fitues i tavolines se gjashte me shtate fitore .

Ne daten 29 dhe 30 Tetor u zhvillua dhe kampionati individual mbarekombetar ne Rapid dhe Blic, ku lojtaret tane ben paraqitje te shkelqyer . Lojtari jone FM Zino Veleshnja u shpall kampion kombetar ne Blic. Pregatitja e larte qe kemi bere per kete kampionat, por edhe harmonia, kompaktesia e ekipit bene te mundur fitoren e padiskutushme .

Tani me statusin e ekipit Kampion, Ekipi “Butrinti ” do te marre pjese ne Champions lige ne Shtator te vitit te ardhshem, e cila do te zhvillohet ne Durres.

Trajneri i suksesshem Lime Mihasi lidhur me enentin e trofese se fundit u shpreh:

“Une si trainer falenderoj gjithe ekipin per shpirtin luftarak te gares, FShSh-ut per organizimin, Kryetarin e Bashkise Sarande per mbeshtetjen sistematike qe i ben ekipit tone, Klubin e Shahut Lezha dhe resort “Rafaelo” per kushtet e mira qe na krijoi. Se fundi i uroj suksese shahistes tone te talentuar Eklea Omeri ne Kampionatin Europian qe zhvillohet ne Turqi nga data 5 deri ne 15 Nentor 2022./sarandanews.al///

error:
%d bloggers like this: