SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

“Ermonela Jaho, çfarë krenarie!”, sopranoja shqiptare shpallet artistja botërore e vitit

-Sopranoja shqiptare është nderuar me një nga çmimet më prestigjoze ndërkombëtare. Përkatësisht çmimin e “Artises së Vitit” dhënë nga ICMA, cila është praktikisht EMY e muzikës lirike.

Ky kompeticion botëror, në motivacionin e nderimit të sopranos shqiptare shkruan: “Me bukurinë unike të zërit të saj të lavdishëm, të udhëhequr në mënyrë të sigurt dhe shkëlqyes vezullues, Ermonela Jaho magjeps me estetikën e saj të pastër vokale. Por kjo është vetëm njëra anë e artit të madh të këngëtares, tjetra është prania e saj teatrale elektrizuese. Pak këngëtarë e arrijnë një të tillë shkallë e lartë identifikimi me rolet e tyre, një vërtetësi kaq totale dhe emocion thellësisht prekës. Pasi në skenë, Ermonela Jaho hedh si një mantel personalitetin e saj dhe mishëron plotësisht personazhin që duhet të interpretojë.”

Vetë sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare, ka shkruar për çmimin: “Shumë e nderuar”. Kurse këngëtarja Hersi Matmuja, e cila e ka shpërndarë menjëherë postin e Ermonela Jahos në rrjetet sociale, bën një paralelizim me situatën aktuale ku “të famshëm” në Shqipëri shpallen jo vlerat reale port ë kundërtat e tyre. “Këto lajme duhet të bëhen virale.

Uragani Ermonela Jaho, çfarë krenarie!!!, shkruan Hersi Matmuja.///

error:
%d bloggers like this: