SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Një skulpturë nga Greqia e lashtë nga shekulli i parë para Krishtit, ka ndezur imagjinatën e mijëra përdoruesve të internetit dhe ka shkaktuar bujë tek teoricienët e konspiracionit, të cilët pretendojnë se priftërinjtë e orakullit në Delphi kishin laptopë.

Imazhi tregon një priftëreshë të orakullit të Delphi duke prekur një objekt që i ngjan laptopëve modernë dhe është i ekspozuar në muzeun J. Paul Getty në Kaliforni.

Teoricienët e konspiracionit argumentojnë se priftërinjtë e orakullit Delphi kishin aftësinë për të komunikuar me perënditë, alienët dhe udhëtarët në kohë, gjë që u lejonte atyre akses në teknologjitë moderne.

FOTOT/ Grekët e lashtë kishin laptopë? Ja imazhet që po “çmendin” rrjetin

Ata që nuk besojnë te alienët dhe udhëtarët në kohë thonë se bëhet fjalë për një “tabletë” dylli mbi të cilën shkruanin grekët e lashtë.

Teoricienët e konspiracionit, megjithatë, kundërshtojnë se gruaja nuk mban një stilolaps dhe se “tabletat” e dyllit ishin më të holla dhe theksojnë se gruaja po shikon në qendër të objektit ku supozohet të jetë ekrani i laptopit.

FOTOT/ Grekët e lashtë kishin laptopë? Ja imazhet që po “çmendin” rrjetin

Në një tjetër foto të ngjashme që ka qarkulluar në internet dhe tregon një “laptop”, turisti që ka vizituar Greqinë dhe e ka hedhur në internet, pretendon se është shumë i cekët për të qenë një kuti bizhuterish./java///

n

error:
%d bloggers like this: