SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Gazetari Makis Papadatos, emri i të cilit u bë i njohur në maj të vitit 2019, kur anëtarët e bandave të rrezikshme i kishin rrëmbyer në rastin e të arrestuarve, provat e tij dhe kishte hyrë ilegalisht në shtëpinë e tij në Pagrati. 

Sipas informacioneve të protothema.gr, gazetari nuk ka qëndruar duarkryq gjatë gjithë kësaj kohe, pasi ka kërkuar të dhënat e tij për rastin, i cili rrezikoi jetën e gjithë familjes së tij. Kështu, me rastin e arrestimeve, gazetari është i vendosur të bëjë zbulimet e tij duke denoncuar gjithçka tek autoritetet për atë që ka përjetuar familja, por edhe gabimet e bëra gjatë rrugës, si pasojë e të cilave anëtarët kyç të bandës mbeti i pazbuluar për kaq shumë kohë.

Rasti i rrëmbimit të 17-vjeçarit më 11 maj 2019 është një nga pesë çështjet penale ndaj 30-vjeçarit shqiptar Esmin Ferhatin ose i njohur si “Esko” dhe grupit të tij të rrezikshëm. I riu ndodhej në zonën e Zografou, kur gjatë kthimit për në shtëpinë e tij në Pagrati, u sulmua nga gjashtë persona të cilët e ndaluan, e mbuluan me kapuç dhe e çuan me makinë në Kampusin Universitar. Aty djali u mbajt peng për shumë orë në duart e grabitësve shqiptarë, të cilët pasi morën çelësat e shtëpisë, e vizituan për të kryer grabitje.

Në momentin e bastisjes, brenda në shtëpi ndodheshin prindërit dhe vëllai i tij i vogël. Gazetari në përpjekje për të mbrojtur familjen e tij është përleshur me ta, për pasojë banditët e kanë goditur në fytyrë dhe e kanë plagosur me thikë. Tetë muaj më vonë, autoritetet arritën të vënë në pranga një nga autorët, ndërsa pjesa tjetër mbetën në kërkim, ku policia vlerësoi se ata mund të ishin arratisur drejt Shqipërisë. Në fund, siç doli nga arrestimi i tij, “Esko” nuk kishte “ikur” në Shqipëri, por vazhdonte të kishte si strehë shtëpinë e vjetër të Universitetit Politeknik.

Në deklaratat e tij pak muaj më vonë, Makis Papadatos kishte treguar se e dinte që autorët kishin gjetur azil në Politeknioupoli. Madje, ai vetë kishte fajësuar asokohe organet e drejtësisë se nuk u kujdesën për t’i zgjidhur menjëherë duart e Policisë, për të nisur hetimet në rezidencën e vjetër studentore.///

error:
%d bloggers like this: