SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

 – Kur keni flokë të dëmtuar, të shthurrur ose të brishtë, shumë njerëz priren t’u drejtohen ilaçeve të tilla si vitaminat për flokët, në vend që të mbështeten në kujdesin e një trikologu (dermatologu i specializuar në kujdesin e flokëve), shkruan pazienti.it.

Pavarësisht kësaj, duhet thënë ende se vitaminat për flokët ndihmojnë në përmirësimin e pamjes së tyre, duke i bërë më të shëndetshëm dhe më të fortë.

Le të shohim, më poshtë, se çfarë janë dhe si mund t’i ndihmojnë flokët.

Faktorët kryesorë që mund të ndryshojnë pamjen dhe shëndetin e flokëve janë:

  • Klima
  • gjendjet emocionale
  • mungesa e vitaminave
  • të ushqyerit
  • komponentët hormonalë.

Në disa periudha të vitit, si në vjeshtë, mund të ketë rënie më të madhe të flokëve: kjo ndodh për shkak të ngadalësimit të aktivitetit të folikulave pas një periudhe aktiviteti më të madh rigjenerues – pra verës.

Vitaminat e dobishme për forcimin e flokëve, duke i bërë më të shndritshëm dhe më të shëndetshëm, janë:

  • vitaminë C
  • vitaminat e grupit B, në veçanti vitamina B6 dhe vitamina B8

Këto suplemente kanë shumë përfitime:

  • zvogëlojnë stresin oksidativ
  • forcojnë qelizat
  • ndihmojnë në sintezën e proteinave dhe keratinës

Edhe vitaminat A, C dhe E: kanë veti të rëndësishme antioksidante, reduktojnë radikalet e lira dhe ngadalësojnë plakjen e qelizave. Ato gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe parandalimin e plakjes së flokëve. ///

error:
%d bloggers like this: