SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë hapet sonte në mesnatë ndërsa vendimi është marrë edhe nga pala kosovare të cilin e ka bërë me dije pak minuta më parë kryeministri në detyrë, Albin Kurti.

Pas disa muajsh të mbledhjeve online të qeverisë, kabineti i Kurtit ështe mbledhur sy-më-sy për herë të parë pas nisjes së masave kundër korònavirusit.

Në mbledhjen e sotme të qeverisë, janë marrë edhe vendime të tjera për nisjen e fazës së tretë të lëhtësimit të masave kundër pándemisë. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka prezantuar vendimet të cilat më pas u votuan në mbledhjen e Qeverisë.

“Rihapja e kopshteve dhe çerdheve mosha 0-5 vjeç, përgatitjet për testin e arritshmërisë, kthimi në shkollë i klasëve të nënta, organizimi i ambientit për testin e maturës. Të shfuqizohet vendimi për vetizolim. Të shfuqizohet vendimi për mbylljen e kufijve, të hapen të gjitha pikat kufitare në Kosovë. Ata që vijnë nga jashtë dhe nuk e kanë kryer testin në afat kohor jo më shumë se 4 ditë, detyrohen të vetizolohen për shtatë ditë. Shfuqizohet mbyllja e kafiterive, bareve restoranteve dhe qendrave tregtare”, tha Vitia.

Vitia bëri të ditur se më 20 qershor do të bëhet vlerësimi i masave. Ai shtoi se gjatë kësaj kohe do të ketë kontrolle të rrepta, për të parë nëse po respektohen masat e duhura në parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID0-19

error:
%d bloggers like this: