SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

/17/04/2020/ Shkrimtari Luis Sepulveda vdiq nga koronavirusi. Autor i dhjetëra romaneve, librave të udhëtimit, eseve, skenareve, të njohura për publikun e gjerë për «Historia e një pulëbardhë dhe macja që e mësoi atë të fluturonte», «e angazhuar në shumë beteja, gjithnjë në luftë kundër një fuqie tiranase» (si Ranieri Polese e kujton këtu), Sepulveda lindi në Ovalle, Kili, në 1949.

Ai u largua nga vendi i tij pasi u burgos nga regjimi i Augusto Pinochet. Ai fitoi Jmimin Juan Tigre në vitin 1989 me romanin e tij “Plaku që lexoi romane dashurie” dhe Prmimin Primavera de Novela në 2009 me “Hijen e asaj që ishim”/R-SR///

error:
%d bloggers like this: