SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Myslimanët në shumicën e vendeve të Lindjes së Mesme do të festojnë  të dielën festën e Fiter Bajramit, duke shënuar fundin e muajit të Ramazanit, me kufizime kundër koronavirusit në të gjithë rajonin.

Gjykata mbretërore në Arabinë Saudite, shtëpia e vendeve më të shenjta të Islamit, deklaroi se e shtuna është dita e fundit e Ramazanit dhe e diela do të shënojë ditën e parë të muajit “Shawwal” dhe fillimin e Bajramit tre ditor, një ndër festat më të shenjta në kalendarin islam.

Fillimi dhe fundi i muajve islam përcaktohen nga shikimi i hënës së re.

Katari, Jordania, Kuvajti, Egjipti, Siria, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe qeveria e Jemenit do të festojnë, gjithashtu, të dielën. /

error:
%d bloggers like this: