SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Lonely Planet: Shqipëria, destinacion për t’u vizituar në 2023

 Lonely Planet, një prej medieve më të rëndësishme botërore në turizëm, e rendit Shqipërinë në destinacionet për t’u vizituar në vitin 2023.

Kryeministri Edi Rama ndau sot përmes rrjeteve sociale artikullin e Lonely Planet për Shqipërinë, ndërsa vlerëson se Shqipëria ka qenë prej kohësh enigma e Evropës Mesdhetare.

“E mbyllur për të huajt për pjesën më të madhe të shekullit të XX, Shqipëria ka qenë prej kohësh enigma e Evropës Mesdhetare. Deri kohët e fundit, malet e saj të rrëmujshme, qytetet e kështjellave dhe plazhet me gaz ishin thjesht një thashetheme në shumicën e hartave të udhëtimit”, thuhet në artikull.

Lonely Planet fton turistët të nxitojnë për të vizituar Shqipërinë, “pasi rrjedha ende e vogël e turistëve kërcënon të bëhet një përmbytje”.

“Por, me fundin e një tendosjeje veçanërisht brutale të komunizmit në vitin 1991, Shqipëria hapi paraprakisht portat e saj. Turistët e parë kureshtarë që erdhën zbuluan një tokë ku kodet e lashta të sjelljes ende mbanin ndikim dhe ku era fishkëllinte nëpër mbetjet e copëtuara të vendeve gjysmë të harruara greke dhe romake. Një çerek shekulli pasi hoqën prangat e komunizmit, peizazhet mahnitëse malore të Shqipërisë, kështjellat e shkatërruara, kryeqyteti i zhurmshëm dhe plazhet e ëndërruara që rivalizojnë çdo vend në Mesdhe, vazhdojnë të magjepsin. Por nxitoni këtu, sepse teksa flitet për atë që fsheh Shqipëria, rrjedha ende e vogël e turistëve kërcënon të bëhet një përmbytje”, thuhet në artikull. /atsh///

error:
%d bloggers like this: