SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

The 96-year-old defendant Irmgard F. sits in the courtroom at the beginning of the trial day in Itzehoe, Germany, Tuesday, Nov. 9, 2021. The trial against the former concentration camp secretary at the Itzehoe Regional Court continues. The 96-year-old is charged with accessory to murder in over 11,000 cases in the Stutthof concentration camp. (Christian Charisius/Pool via AP)

Memorie: Dënohet një ish-sekretare naziste për bashkëpunim në vrasjen e më shumë se 10 000 njerëzve gjatë Holokaustit

 Një gjykatë gjermane ka dënuar një ish-sekretare të kampit nazist për bashkëpunim në vrasjen e më shumë se 10 000 njerëzve gjatë Holokaustit, në atë që ka të ngjarë të jetë gjyqi i fundit i lidhur me krimet naziste kundër njerëzimit në Gjermani, shkruan faqja politico.eu. Pas kërkesës së prokurorëve, gjykata dënoi Irmgard Furchner, 97 vjeçe, me dy vjet dënim me kusht për rolin e saj në “vrasjen mizore dhe me qëllim të keq” të të burgosurve në kampin Stutthof në Poloninë e pushtuar.

“Më vjen keq për gjithçka që ndodhi dhe më vjen keq që isha në Stutthof në atë kohë. Kjo është gjithçka që mund të them”, theksoi Furchner në Gjykatën Rajonale të qytetit verior të Itzehoe, duke folur për herë të parë në ditën e fundit të gjyqit.

Sipas Dhomës Gjyqësore, Furchner punoi si daktilografiste në zyrën e komandantit në Stutthof afër Danzigut nga qershori 1943 deri në prill 1945, duke ndihmuar drejtuesit e kampeve të përqendrimit në vrasjen sistematike të të burgosurve.

Gjyqi, i cili filloi në shtator, u zhvillua para një seksioni për të mitur pasi gruaja ishte 18 deri në 19 vjeç në kohën e krimeve. Furchner, e cila është quajtur “Sekretarja e së Keqes” nga mediat që mbulojnë gjyqin, më parë mohoi çdo njohuri për krimet në Stutthof gjatë gjyqit të saj, me avokatin e saj duke thënë se provat nuk arritën të provonin “përtej një hije dyshimi” se ajo dinte për vrasjet. Por dëshmia e bashkëshortit të saj në vitin 1954 tregoi se ajo ishte e vetëdijshme se njerëzit po goditeshin me gaz për vdekje në kamp. Në kampin Stutthof, nazistët burgosën më shumë se 100 000 njerëz në kushte të mjerueshme gjatë Luftës së Dytë Botërore, shumë prej tyre hebrenj. Sipas historianëve, rreth 65 000 njerëz vdiqën.

Gjyqi ka të ngjarë të jetë i fundit i këtij lloji. Në fund të qershorit, një ish-roje e kampit të përqendrimit Sachsenhausen u dënua me pesë vjet burgim për ndihmë dhe nxitje në vrasjen e mijëra të burgosurve. ///

error:
%d bloggers like this: