SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Memorie: Izraeli publikon fotografi të rralla të ‘Kristallnacht’

– Memoriali izraelit i Holokaustit ‘’Yad Vashem’’ publikoi për herë të parë fotografi të rralla të pogromit të vitit 1938 në Gjermaninë naziste në 84-vjetorin e tij. ‘’Fotot janë pjesë e një koleksioni të dhuruar së fundmi në memorialin izraelit’’, theksoi një zëdhënës në Jerusalem. ‘’Ata janë përfaqësues të shkatërrimit dhe sulmeve ndaj komunitetit hebre gjatë pogromit dy-ditor të njohur si ‘Kristallnacht’’, theksoi ai.

Fotot janë realizuar nga fotografë nazistë në qytetet gjermane të Nuremberg dhe Fürth.

Natën e 9-10 nëntorit 1938, nazistët vunë zjarrin sinagogave, bizneseve dhe shtëpive të hebrenjve në të gjithë Gjermaninë duke abuzuar, dëbuar dhe vranë qindra hebrenj. Dhuna besohet se i ka hapur rrugën Holokaustit, në të cilin u vranë gjashtë milionë hebrenj. “Ne shohim burra SS dhe SA që ndezin zjarre, vandalizojnë shtëpitë dhe bizneset hebreje dhe poshtërojnë popullsinë hebreje”, theksoi Jonathan Matthew, kreu i Yad Vashem.

‘’Albumi fotografik u gjet në shtëpinë e një ushtari hebre amerikan’’, sipas Yad Vashem. ///

error:
%d bloggers like this: