SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

 -Ministrja greke e Kulturës dhe Sportit, Lina Mendoni pritet të vizitojë Shqipërinë nga data 22 deri më 25 maj.
Në axhenden e anëtares së qeverisë greke për kulturën dhe sportet, përfshihet  nënshkrimi i një  Memorandumi  Bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës së Shqipërisë dhe një konferencë për shtyp e dy Ministrave te Kultures, kontakte me Kryedioqezën e Shqipërisë dhe takime me diasporën greke.
Pjesë e takimeve të Mendonit  në Tiranës është edhe një drekë zyrtare e organizuar nga Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti. 
Më 23 maj, Ministrja greke e Kulturës dhe Sportit, Lina Mendoni  do të zhvillojë një vizitë pune në Kolegjin “Arsakeio" dhe një takim me Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë z. Anastas.

Ajo do të jetë  e pranishme në hapjen e Javës Greke në teatrin e Operas në Tiranës . Mendoni do të vizitojë Parkun arkeologjik të Apolonisë dhe do të marrë takime në Institutin Kombëtar të Trashëgimisë.

Gjatë vizitave në jug të Shqipërisë Ministrja greke e Kulturës dhe Sportit   ka si pjesë të axhendës së saj takimin me Mitropolitin e Argjirokastrës z. Cerium; një vizitë homah në varrezat e grekëve  në Bularat për të rënët gjatë Luftës së Dytë Botërore .

Ne Sarande, ajo do të vizitojë qytetin antik të Butrintit.

Në axhandën e Ministres greke e Kulturës dhe Sportit,  Lina Mendoni     në këtë rajon janë të planifikuara vizita në Parkun Arkeologjik të Foinikes si dhe disa takime: me kreun e OMONIA-s Vassil Kajo në Sarande dhe një darkë pune  me Kryetarin e Bashkisë së Finiqit, Kristo Kiço si dhe me kreun e Shoqatës OMONIA, Leonidha Papa/

Mendoni do të vizitojë gjithashtu edhe Manastirin e Shën Nikollës në Mesopotam si dhe fshatin Dhrovian në Bashkinë e Finiqit.

Pas axhendës në Finiq dhe Sarandë, Lina Mendoni   Ministre greke e Kulturës dhe Sportit  me profesion arkeologe, do të vijojë takimet dhe vizitat në rajonin e Gjirokakstër dhe Dropullit, ku përmbyllet edhe vizita e saj në Shqipëri./SARANDANEWES.AL///

error:
%d bloggers like this: