SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Mitsotakis për herë të parë në Shqipëri, takime në Dropull, Finiq e Himarë

Në 6 dhjetor, gjatë samiti të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, kryeministri grek Kyrjakos Mitsotakis do të vizitojë dhe minoritetin grek në Shqipëri.

Ai do të shkojë në Finiq, Dropull dhe Himarë. Duket se Mitsotakis ka pranuar ftesën e kryeministrit Rama, i cili i dërgoi video nga Dropulli me minoritetin grek disa javë më parë. Takimi më i rëndësishëm në radhët e minoritetit do të jetë ai që pritet të mbahet në Bashkinë Dropull më 7 dhjetor.

Kjo është vizita e parë që kryeministri grek zhvillon në vendin tonë dhe në zonat e minoritetit dhe ato greqishtfolese. Raportet mes Shqipërisë dhe Greqisë janë në një fazë të mirë. Cështja me e mprehtë mes dy vendeve është delimitimi i ujërave detare, për të cilën Rama e Mitsotakis kanë rënë dakord të dërgohet në Hagë.

error:
%d bloggers like this: