SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Numri i flamingove rozë në Shqipëri është rritur nga mungesa e personave që zhvillojnë gjuetinë e paligjshme në këto kohë izolimi për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Media e famshme “The Telegraph ka shkruar për bukurinë e botës së faunës dhe florës shqiptare, duke përfshirë këto dy gjallesa elegante si flamingo dhe pelikani kaçurrel.

Sipas tyre, bazuar në një raport nga vendi ynë shifat e flamingove janë rritur me gati një të tretën e normales kohët e fundit.

“Flamingot rozë dhe Pelikani kaçurrel po lulëzojnë falë qetësisë së lagunave përreth vijës bregdetare shqiptare”, ka shkruar gazetari Tom Gibbs për “The Telegraph”.

Ata janë shprehur kuriozë edhe për llojin e rrallë të Pelikanit kaçurrel, që rritet në Lagunën e Karavastasë.

error: