SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Nga Zana MATAJ

Një memorial, për guximtarët që u arrtaisën nga deti në diktaturë ose i vranë në det, në rrugën drejt Perëndimit .

Ky, do te ishte sugjerimi i artikuluar per Keshillin Bashkiak si vendimarrës dhe Bashikine e Sarandës, nisur nga idea per t’i perkujtuar ata qe guxuan me me jeten e tyre, per t’i ikur regjimit te eger komunist te instaluar në Shqiperi ne vitet 1945-1990.

Biznesmeni ILIA ZHGABI, nisur nga nje lajm i publikuar edhe ne portalin sarandanews.al, (’56 notarë bashkohen për të kujtuar shqiptarët e arratisur”) shkruan:

“Do ishte me e plot dhe me kuptim me ndjenja te forta mallengjyse sikur te benin edhe nje provë nga KANALI I CUKES DREJT KORFUZIT ME KAMARDARE ashtu sic e ben KATER TRIMA NGA CUKA E SARANDES DUKE TREGUAR VENDOSMERINE E TYRE PER T’JU LARGUAR ASAJ JETE TE EGER TE KOHES SE MONIZMIT DHE DIKTATURES SE ENVER HOXHES !”

Dhe Zhgabi vijon: “”ATA ISHIN 4 : SOTIR KOLONJA, VANGJEL GUDI, VANGJEL SHANO, GLIGOR BOCARI ! ATA PER MUA, JANE NISMETARET E DEMOKRACISE DHE SI TE TILLE JANE HERONJ TE ASAJ KOHE !”/sarandanews.al///

error:
%d bloggers like this: