SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se sot vendi do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike falë depërtimit të masave ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë veriperëndimore.

Moti në zonën e veriut parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura dhe reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave.

Në orët e pasdites dhe kryesisht ato të mbrëmjes vonë në zonën e veriperëndimit parashikohen reshje shiu me intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Në pjesën tjetër të vendit moti nis fillimisht me kthjellime e shtim gradual vranësirash mesatare deri të dendura. Duke filluar nga orët e pasdites reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët.

Në orët e vona të mbrëmjes pjesërisht në zonën e qendrës dhe jugperëndim parashikohen reshje shiu në formën e stuhive dhe rrebesheve por afatshkurtra. Do të ketë prezencë mjegull e mjegulline në orët e mëngjesit.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 3-8 m/sek. Përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era hera herës do të jetë intensive dhe shpejtësi me rrahje deri në 12-15 m/s. Valëzimi në dete parashikohet i forcës nga 1 deri në 4 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër12/16Re shi/rrebesh
Kukës8/17Re shi
Lezhë11/17Re shi/rrebesh
Dibër8/17Re shi
Durrës11/19Diell re shi /stuhi
Tiranë13/21Diell re shi /stuhi
Elbasan12/20Diell re shi /stuhi
Berat11/22Diell re shi /stuhi
Vlorë13/23Diell re shi /stuhi
Korçë2/16Diell re shi
Gjirokastër5/19Diell re shi /stuhi
Sarandë13/22Diell re shi /stuhi
error:
%d bloggers like this: