SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

– Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se për ditën e mërkurë vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme dhe lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët dhe kryesisht mesatar në formën e shtrëngatave në pjesën më të madhe të territorit.

Në zonën e veriperëndimit reshjet e shiut parashikohen me intensitet mesatar dhe të lartë në pjesën më të madhe të ditës. Reshjet e shiut të herëpashershme me intensitet të lartë parashikohet edhe në zonën e jug – jugperëndimit dhe zonën e qendrës.

Reshjet me intensitet të lartë parashikohet në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Në zonën e Alpeve dhe verilindje reshje të dendura dëbore. Mjegull / mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës.

Era do të fryjë me drejtim  juglindje  – jugperëndim me shpejtësi nga 3 – 10m/s, ndërsa në bregdet dhe lugina era tepër intensive me fortësinë e Tufanit dhe shpejtësi që arrijnë deri në 18-25m/sek. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 5-7 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër11/15Re shi/stuhi
Kukës7/10Re shi/borë
Lezhë11/15Re shi/stuhi
Dibër6/9Re shi/borë
Durrës11/14Re shi/rrebesh
Tiranë11/15Re shi/rrebesh
Elbasan8/12Re shi
Berat10/14Re shi
Vlorë12/16Re shi/stuhi
Korçë5/9Re shi/borë
Gjirokastër11/14Re shi/stuhi
Sarandë11/15Re shi
error:
%d bloggers like this: