SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Parashikimi i motit, 20 janar 2023

– Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se sot vendi do të vijojë të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe alternime të herëpashershme dhe afatshkurtra me diell.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme dhe lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët dhe kryesisht mesatar në formën e shtrëngatave në pjesën më të madhe të territorit.

Në orët e vona të mbrëmjes në zonën e jugperëndimit dhe pjesërisht qendër reshjet në periudha afatshkurtra me intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Në orët e para të 24 orëshit parashikohen reshje të dendura dëbore në relievet malore në lindje në lartësitë mbi 300 metër. Më pas reshjet e dëborës bëhen të herëpashershme me intensitet të ulët në relievet kodrinore-malore në lindje të territorit dhe lartësitë mbi 300-500 metër.

Do të ketë mjegull / mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës. Era do të fryjë me drejtim  juglindje-jugperëndim më pas juglindje verilindje me shpejtësi nga 3-10m/s, ndërsa në bregdet dhe lugina era do të jetë tepër intensive me fortësinë e Tufanit dhe shpejtësi që arrijnë deri në 18-25 m/sek kryesisht prej orëve të pasdites.

Valëzimi në dete parashikohet fillimisht i forcës 1-3 ballë më pas 4-7 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër5/10Re shi
Kukës4/9Re borë
Lezhë6/10Re shi
Dibër3/8Re borë
Durrës8/14Re shi
Tiranë7/13Re shi
Elbasan5/13Re shi
Berat8/14Re shi
Vlorë10/14Re shi/shtrëngatë
Korçë3/10Re borë
Gjirokastër8/14Re shi/borë
Sarandë9/13Re shi/shtrëngatë
error:
%d bloggers like this: