SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se sot vendi do të ndikohet nga aktiviteti i qendrës së presionit atmosferik të ulët dhe kalimit të frontit të ftohtë shoqëruar me masa  ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa.

Moti parashikohet në orët e mëngjesit me vranësira e kthjellime. Gjatë mesditës vranësirat do të vijnë në dendësim në të gjithë vendin. Reshjet e shiut nisin në orët e paradites me intensitet të ulët. Më tej reshjet fitojnë intensitet mesatar.

Në orët e pasdites parashikohen reshje intensive në bregdet dhe ekstremet veriore e jugore. Reshjet do të marrin karakter shtrëngatash me rrufe. Në orët e mbrëmjes do të ketë reshje intensive në pjesën më të madhe të vendit. Në majat e maleve në verilindje borë e izoluar e dobët. Mjegull dhe mjegullinë nga reshjet e shiut.                                 

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim-jug me shpejtësi 5-15 m/sek. Erë problematike, e vrullshme dhe me rrahje. Ne brigjet detare stuhi ere 18-22 m/sek. Valëzimi në dete parashikohet i forcës nga 6-7 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër8/13Re shi/rrebesh
Kukës3/11Re shi
Lezhë9/14Re shi/rrebesh
Dibër2/11Re shi
Durrës10/18Re shi/rrebesh
Tiranë11/16Re shi
Elbasan9/15Re shi
Berat9/17Re shi
Vlorë10/19Re shi/rrebesh
Korçë2/12Re shi
Gjirokastër5/15Re shi/rrebesh
Sarandë12/18Re shi
error:
%d bloggers like this: