SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Parashikimi i motit, 23 janar 2023

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se, ditën e hënë vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura të cilat nga orët e para të 24-orëshit deri në orët e mesditës do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet mesatar në pjesën më të madhe të vendit. Hera-herës dhe kryesisht në zonën e jugut këto reshje me intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me breshër dhe shkarkesa elektrike. Në relievet malore mbi 300 metër në lindje dhe 800 metër në juglindje reshje dëbore me intensitet mesatar. Pas orëve të mesditës në relievet malore në lindje mot i vranët e reshje shiu e dëbore me intensitet të ulët deri mesatar ndërsa përgjatë ultësirës perëndimore mot me kthjellime e alternime vranësirash mesatare deri të dendura.

Era do të fryjë me drejtim  juglindje  – verilindje me shpejtësi mesatare nga 1 – 6m/s, ndërsa në bregdet dhe lugina era hera-herës e fortë dhe shpejtësi që arrinë deri në 8-14m/sek. Valëzimi në dete i forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër6/7Re shi
Kukës1/3Re shi/borë
Lezhë6/8Re shi
Dibër0/2Re shi/borë
Durrës5/10Re shi
Tiranë6/10Re shi
Elbasan3/9Re shi
Berat4/11Re shi
Vlorë7/10Re shi/stuhi
Korcë-1/3Re shi/borë
Gjirokastër4/10Re shi stuhi
Sarandë6/12Re shi/stuhi
error:
%d bloggers like this: