SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Parashikimi i motit, e mërkurë, 25 janar 2023

 Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e mërkurë vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe me alternime të pakta kthjellimesh, në zonën e qendrës dhe veriut. Më pas mot me vranësira të dendura në të gjithë territorin. Vranësirat e dendura do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive fillimisht në zonën e jugut dhe më pas reshjet e shiut me intensitet të ulët shtrihen në zonën e qendrës dhe verilindje.

Në lartësinë mbi 700 metër reshje dëbore me intensitet të ulët deri mesatar.  Në relievet e tjera malore në lindje e verilindje të vendit në lartësitë mbi 1000 metër reshje të dobëta bore.

Era do të fryjë me drejtim juglindje  – verilindje me shpejtësi mesatare nga 1 – 7m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zona luginore era relativisht intensive dhe shpejtësi që arrin deri në 8 – 12 m/s. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETETTemperaturat në °CSigla
Shkodër2/11Diell re
Kukës0/6Diell re /shi
Lezhë3/12Diell re
Dibër-2/5Diell re /shi
Durrës2/12Diell re shi
Tiranë4/12Diell re shi
Elbasan2/12Diell re shi
Berat1/12Re shi
Vlorë5/12Re shi/shtrëngatë
Korçë-2/4Re shi/borë
Gjirokastër0/10Re shi/shtrëngatë
Sarandë6/12Re shi/shtrëngatë
error:
%d bloggers like this: