SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Policia del me deklaratë për plagosjen në Tiranë, si u qëllua i shumëkërkuari Bilbili dhe kalimtarja

Policia e Tiranës del me deklaratë lidhur me plagosjen e dy personave mesditën e sotme, ku mbeti i plagosur i shumëkërkuari Orgest Bilbili dhe një kalimtare.

Në vijim të masave të marra dhe kontrolleve kundër përhapjes së koronavirusit,

në rrugën “Sitki Çiço”, në afërsi të një shkolle, punonjësi i policisë së forcës së posaçme “Shqiponjat”, i ka kërkuar një personi, lejen e daljes dhe dokumentin e identifikimit.

Bëhet fjalë për Orgest Bilbili, 30 vjeç, nga Lushnja, i cili e ka kundërshtuar punonjësin e policisë dhe është larguar me vrap në brendësi të lagjes.

Punonjësi i policisë e ka ndjekur dhe gjatë ndjekjes 30-vjeçari i ka drejtuar pistoletën punonjësit të Policisë, duke e kërcënuar për ta vrarë.

Efektivi i policisë i ka bërë thirrje të hedhë armën dhe të dorëzohet, por Orgest Bilbili nuk i është bindur urdhrit të punonjësit të policisë dhe ka vijuar lëvizjen me pistoletë në dorë.

Në zbatim të procedurës standarde të punës, punonjësi i policisë ka qëlluar njëherë në ajër për ta paralajmëruar, ndërkohë që 30-vjeçari i ka drejtuar armën, për të qëlluar punonjësin e Policisë.

Në këto rrethana punonjësi i policisë, i gjendur në kushtet e mbrojtjes së nevojshme, ka qëlluar në drejtim të 30-vjeçarit, duke e plagosur atë.

Fatkeqësisht, është plagosur jashtë rrezikut për jetën edhe shtetasja M. P., rreth 30 vjeçe, kalimtare e rastit.

Nga verifikimet e bëra rezulton se Bilbil ishte person i shpallur në kërkim dhe me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i dyshuar për një sërë ngjarjesh të rënda kundër personit në qytetin e Lushnjës.

Gjithashtu i dënuar dhe me 7 vjet e 4 muaj burg, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve”.

Aktualisht 30-vjeçari është arrestuar dhe ndodhet në Spitalin e Traumës Tiranë, paraprakisht jashtë rrezikut për jetën.

Në lidhje me ngjarjen është ngritur një grup i posaçëm hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë, për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Policia e Shtetit i uron shërim të shpejtë shtetases M. P. dhe garanton opinion publik se është e vendosur të përballet me cilindo që shkel ligjin e aq më tepër guxon të godasë punonjësit e Policisë./R-SR//

error:
%d bloggers like this: