SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

zv/Kryeminister i Shqiperise do te jete Arben Ahmetaj. Lajmin e konfirmoi vete kryeministri Edi Rama.

Ai shpalli sot qeverine e re, ku shume pak surpriza u vune re.

Minister i Drejtesise do te jete Ulsi Manja. Financat do të drejtohen nga Delina Ibrahimaj.

Bujqesia do te drejtohet nga Frida Krifca. Nderkohe Mirela Kumbaro do te drejtoje Ministrine e Turizmit dhe Mjedisit.

Rama tha se ministra shteti do te jene edhe prurjet e reja. Bora Muzhaqi do te jete ministre per Rinine, ndersa Edona Bilali per Sipermarrjen.

Ndërkohë Olta Xhacka, Belinda Balluku dhe Bledi Çuçi do të vijojë të drejtojë Ministrinë e Brendshme.

E PLOTE:

Zëvendës kryeministri do të jetë Arben Ahmetaj

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën Olta Xhaçka

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja

Ministri i Punëve të Brendshme Bledi Çuçi

Ministri i Financave Delina Ibrahimi

Ministri për Infrastrukturën Belinda Balluku

Ministri i Shëndetësisë Ogerta Manastirliu

Ministri i Arsimit Evis Kushi

Ministri i Kulturës Elva Margariti

Ministria e Bujqësisë Frida Krifca

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro

Qeveria e re do ketë katër ministra shteti:

Elisa Spiropali ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin

Edona Bilali ministre e Shtetit per Mbrojtjen e Sipermarrjes

Bora Muzhaqi ministre e Shtetit per Rinine dhe Femijet

Milva Ekonomi ministre e Shtetit per Standardet dhe Sherbimet///

%d bloggers like this: