SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Saranda “ndez” Athinën për Krishtlindje.

Nga Pirro NAÇI & Anastasia SIMATATI

Sot në Athinë, vetë pak orë më parë…

“Të gjithë bashkë, ndezim dritat në pemën e Krishtlindjes- thotë Kryetari Bashkisë së Athinës Kostas Bakoyannis..”

Ne këte ceremoni solemte gezimi, kane qene të ftuar shumë kryetarë Bashkie nga e gjithë bota…

Por të parit që i ra ‘’shorti’’ të shtypë butonin për të ndezur dritat shumëngjyrëshe në këtë festë, ishte Kryetari Bashkisë Sarandë, Ardian Gurma…

Një simbolikë mjaft domethënëse…

Athina dhe Saranda… Saranda dhe Athina… Kryeqyteti që ka ’’përpirë’’ në gjirin e tij pothuajse gjysmën e qytetarëve sarandjotë. Një histori si në mitologji…dhe jo vetëm këto 30 vitet e fundit..

Butoni i shtypur sot, nga Kryebashkiaku i Sarandës në Athinë, ndoshta do të jetë mesazhi më i mirë që do t’i shërbejë promovimit të ‘’kryeqytetit’’ të Turizmit Shqiptar…Sarandës./sarandanews.al///

error:
%d bloggers like this: