SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Saranda, sërish jashtë hartës për koronavirus.

Burime zyrtare bene te ditur se në Sarandë janë marrë tamponë edhe për rastet e kontakteve te afërta të shtetases ukrainase dhe rezultatet per të gjithë kanë dalë negative.

Rasti i vajzës ukrainase me simptoma të vurisit , shkatoi një lloj paniku në të gjthë rrethin e kontakteve të saj në Sarandë.

Ky lloj paniku u perhap edhe ne publik si dhe ne zyrat vendore. .

Kontaktet perfshine nje zyre ne bashki dhe disa raste te tjera gjate qendrimit te saj ne Sarandë.

Paniku preku edhe këshillin bashkiak të Sarandës, i cili kishte planifikuar me 29 maj, nje mbledhje radhe ne sallen e madhe te godines se bashkise. Ka qene vala e frikes prej virusit, që ka çuar ne anulimin e mbledhjes dhe caktimin e nje tjeter date, gjate javes se ardhshme.

Nderkohe, burime te sarandanews.al, bene te ditur se gjate diteve te fundit te majit , perfshi dhe 30 majin, ka patur me dhjetra raste te prenotimeve ne hotelet e qytetit bregdetar dhe po keshtu edhe ne Ksamil.

Gjate kesaj periudhe, pandemie biznesi turistik i Sarandes ka bere pergatitje maksimale per sezonin e ri duke respektuar te gjitha udhezimet e dikastereve per sigurine higjieno sanitare ///

error:
%d bloggers like this: