SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Sarandë: Nuk kishin regjistruar subjektet tregtare.Tentuan edhe korruptimin e punonjesit te Policise.Procedon 5 raste

Policia vijon kontrollet në subjekte të ndryshme tregtare, në qytetin e Sarandës, për evidentimin dhe goditjen e informalitetit. Procedohen penalisht 5 shtetas, pasi nuk kishin regjistruar subjektet e tyre tregtare, në organet kompetente, dhe kanë tentuar të korruptojnë punonjësit e Policisë, për t’iu shmangur procedurave ligjore.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Sarandë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërive në fushën e krimeve ekonomike, kanë ushtruar kontrolle në subjekte të ndryshme tregtare. Si rezultat i kontrolleve janë goditur 5 raste të informalitetit dhe ka nisur procedimi në gjendje të lirë për shtetasit: D. M., 27 vjeç, D. L., 62 vjeçe, S. H., 60 vjeçe, A. M., 39 vjeç dhe F. H., 55 vjeçe, pasi nuk kishin regjistruar subjektet e tyre tregtare, në organet kompetente, dhe nuk lëshonin kupon tatimor për produktet/mallrat që shisnin.

Gjatë kontrollit të subjekteve nga Policia, këta shtetas kanë tentuar të korruptojnë punonjësit e Policisë, duke iu premtuar shuma parash, për t’iu shmangur procedurave ligjore. Materialet iu referuan prokurorisë, për veprat penale “Fshehja e të ardhurave” “Punësimi i paligjshëm” dhe “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”./sarandanews.al///

error:
%d bloggers like this: