SARANDANEWS.AL

Lajme nga Saranda News Albania. Saranda Radio transmetim live nga Saranda dhe Ksamil. Lajmi fundit ne Saranda News.Al, Foto dhe Video Livestream

Shuhet në moshën 84 vjeçare piktori, arkitekti dhe shkrimtari i njohur Maks Velo

Ka vdekur në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe piktori i njohur Maks Velo. Ky i fundit ishte i shtruar prej disa ditësh në QSUT pasi vuante nga anemia.
Maks Velo ka qenë në të njëjtën kohë shkrimtar.
Ai u dënua me burg në kohën e diktaturës, pasi u akuzua se arkitektura e tij ishte moderniste. Velo pas viteve ’90 ka qenë një aktivist i shquar i të drejtave të njeriut.Së fundmi, pasi intelektuali i njohur nuk e pranoi idenë e prishjes së Teatrit Kombëtar, denoncoi projektin korruptiv danez dhe ju bashkua Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.///

error:
%d bloggers like this: